باید نقش مدیریت متمرکز دولتی در اقتصاد کم رنگ گردد

به گزارش وبلاگ پریسا، دومین همایش ملی منظره اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران 1400 در دو روز متوالی برگزار می گردد. محمدرضا مرتضوی، دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در این همایش درباره شعار سال سخنرانی کرد

باید نقش مدیریت متمرکز دولتی در اقتصاد کم رنگ گردد

مرتضوی گفت: صنعت پلاستیک، صنعتی با سابقه بیش از 60 ساله است و در دورانی هم توسعه ساخت ماشین آلاتی مربوط به صنعت پلاستیک در دهه 50 شروع شد و کارگاه های کوچک و عظیمی وجود داشت که بیشتر به وسیله ارامنه اداره می شد و ماشین های تزریق پلاستیک و... را بومی سازی نموده بودند و با استاندارد قابل قبولی در کشور عرضه می کردند.

او اظهار کرد: امروزه در زندگی می بینیم که چیزی ساخته شده از پلاستیک نباشد، وجود ندارد و این سرمایه خوبی برای کشوری است که گاز دارد و در توسعه زنجیره ارزش یاری می نماید.

دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: فرصت های طلایی در دوره های مخالف تاریخ مالی هر کشور ممکن است به و جود بیاید و به همین دلیل در همه بخش های اقتصاد کشور احتیاج به برنامه ریزی احساس می گردد و بااین وجود حدود دو دهه است که نمی توانیم در هیچ حوزه ای برنامه ریزی انجام دهیم. کدام کشور در طول 20 سال، 4 بار با کاهش ارزش پول ملی روبرو می گردد؟

مرتضوی ادامه داد: با این شرایط نمی توان از بخش های مختلف صنعت انتظار داشت که برنامه ریزی اجرایی داشته باشند؛ چراکه احتیاج برنامه ریزی، داشتن ثبات در بخش های مخالف مالی کشور است.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران اضافه کرد: ما به اسم واحدهای صنعتی به علت عدم وجود زمینه برای برنامه ریزی در حقیقت از سرمایه های خود می خوریم و دولت و حاکمیت باید تکلیف این موارد را تعیین کند.

او ادامه داد: موضوع دیگر دخالت بیش ازحد دولت در کوچک ترین تصمیمات در واحدهای فراوریی و صنعتی به ویژه صنعت پلاستیک در دهه های اخیر است. اخیراً هم به بهانه تحریم نقش دولت در تمام ریز تصمیم های مرتبط با بخش های مخالف فراوری پررنگ تر شده است. در نتیجه احتیاج داریم بعد از دوره تحریم نقش دولت را در تصمیمات کوچک و عظیم مرتبط با توسعه فعالیت های صنعتی، کمتر و یا حذف کنیم.

دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: باید با افزایش قدرت چانه زنی و تشکل های خود و با پشتوانه وسیع علمی، بتوانیم این چالش ها را در اقتصاد به صورت توانمند و منصفانه برطرف کنیم. هر کسی بخواهد برای بلندمدت شریک مالی ما گردد، چند سؤال اساسی دارد: در ده سال گذشته نرخ تورم چقدر بوده است؟ ارزش پول ملی در این ده سال چقدر کاهش یافته است؟ بعلاوه شرایط بهبود فضای کسب وکار چگونه است؟

مرتضوی گفت: باید تکلیف این چند موضوع اساسی را روشن کنیم، آنچه داروی شفابخش است و باید به سرعت عملیاتی گردد کاهش نقش مدیریت متمرکز دولتی در بخش های مختلف اقتصاد است.

به گفته مرتضوی صنعت پتروشیمی ایجادشده و جزو افتخارات ملی ماست؛ اما امروزه تبدل به یک موجود عظیم شده و از طرفی نمی توان توجیه کرد که چه اتفاقی اتفاق افتاده که قیمت های مواد اولیه به این شکل افزایش یافته است.

او اضافه کرد: عظیم ترین مشکل واحدهای صنعتی در تأمین مواد اولیه این است که حس می نمایند نوعی تبانی برای فروش دو برابری نرخ مواد اولیه وجود دارد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "باید نقش مدیریت متمرکز دولتی در اقتصاد کم رنگ گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید نقش مدیریت متمرکز دولتی در اقتصاد کم رنگ گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید