کلید حمایت و مانع زدایی از فراوری

به گزارش وبلاگ پریسا، قول مشهوری هست که دانش فاینانس درواقع ریاضیات اقتصادی بسیار ساده ای است که با روش های پیچیده ارزیابی و محاسبه و قیمت گذاری ریسک تلفیق شده است.

کلید حمایت و مانع زدایی از فراوری

از منظر کارآفرین و مدیر و فعال مالی هم سرمایه گذاری و کارآفرینی و به طورکلی فعالیت مالی چیزی جز ایجاد موازنه میان ریسک و پاداش نیست.

اگر قرار است از فراوری و رشد مالی هم حمایت و از جهت آن مانع زدایی کنیم بازهم چاره را باید در نحوه ایجاد موازنه میان ریسک و پاداش جستجو کرد.

پاداش فراوری حاصل ارزش گذاری بازار بر روی نهاده ها و ستانده های فراوری است و دولت بهترین کاری که در خصوص پاداش فراوری می تواند انجام دهد این است که هیچ کاری انجام ندهد تا بازار وظیفه ذاتی خود را در ارزش گذاری و توزیع پاداش میان فراوریکنندگان به درستی و با کارایی بالا انجام دهد.

میدان حمایت و مانع زدایی از فراوری در عرصه اقدامات حاکمیتی اما، حوزه مدیریت ریسک است. در خصوص مدیریت ریسک هم البته باید به این نکته توجه داشت که پوشش ریسک های غیر مرتبط به دولت از سوی دولت واجد هزینه هایی است که دولت برای تأمین آنها ناچار از مداخله در نظم طبیعی بازار و ایجاد اختلال در نظام توزیع پاداش اقتصاد است که درنهایت منجر به اختلال و مانع تراشی در فرایند فراوری می گردد.

بهترین اقدام دولت برای حمایت از فراوری و مانع زدایی از جهت آن، مدیریت ریسک هایی است که به واسطه فعالیت های دولت به اقتصاد و به ویژه بخش خصوصی تحمیل می گردد.

دو سرفصل کلیدی در ریسک های ناشی از فعالیت های دولت برای اقتصاد، تغییر ناگهانی مقررات و نقض عهدهای دولت در قراردادها، به ویژه قراردادهای سنگین سرمایه گذاری است که مهم ترین مصداق آن در اقتصاد امروز ایران واگذاری های اموال دولتی به بخش خصوصی محسوب می گردد.

خوب است دولتمردان و این نکته را در نظر داشته باشند که مقررات و قراردادها در روز نخست برای پیش بینی پذیر کردن فضای کسب وکار و به عنوان ابزاری برای مدیریت و کاهش ریسک ساخته شده اند؛ اما تغییرات ناگهانی و تصمیمات خلق الساعه در عرصه مقررات گذاری و نقض عهد در قراردادهای دولتی، به ویژه واگذاری ها، با هر بهانه و به هر مصلحتی که انجام می شوند درواقع نقض غرض اولیه مقررات گذاری و انعقاد قرارداد و موجب افزایش ریسک و کاهش کیفیت فضای کسب وکار هستند.

دولتمردان باید این نکته را همیشه به خاطر داشته باشند که برای فعالان مالی پاداش فراوری همیشه در برابر ریسک و مخاطرات آن سنجیده می گردد و در این موازنه اساسی ترین امکان اصیل و اصولی دولت برای حمایت از فراوری و مانع زدایی از جهت آن کاهش ریسک و ایجاد امنیت مالی برای بازیگران این صحنه است.

هر اندازه هم که یک پروژه یا فعالیت مالی دارای توجیه مالی (یا همان پاداش) باشد؛ بدون پوشش مناسب ریسک های ناشی از آن هرگز مورد اقبال فعالان مالی قرار نخواهد نگرفت و در میدان مدیریت ریسک نیز، ثبات مقررات و ضمانت اجرایی قراردادها، سنگ بنایی است که در فقدان آن بخش بزرگی از سایر ابزارهای مدیریت ریسک ارزش و کارایی خود را به کلی از دست می دهند.

ازاین رو، دولت برای حمایت از فراوری و مانع زدایی از جهت آن کافی است بر عهدی که فعالان مالی در قالب مقررات و قراردادها می بندد پایدار بماند. ماجرا به همین سادگی است لطفاً به دنبال راهکار های پرخرج و بی ثمر و نمایشی نباشید که جز تلف کردن عمر ملت و تباه کردن منابع نظام مالی فایده ای نخواهد داشت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "کلید حمایت و مانع زدایی از فراوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلید حمایت و مانع زدایی از فراوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید